da_gamba (da_gamba) wrote in lviv_format,
da_gamba
da_gamba
lviv_format

 • Music:

Церква Покрови Пресвятої Богородиці (Личаків)

Попали мені на око цікавезні фото-етапи побудови храму Матері Божої Остробрамської від NAC. Гріх не викласти у цій спільноті, хоча ходять вони вже давно.
Загуглився, щоби уточнити точну дату побудови, і зараз, зі всією відповідальністю, можу лише сказати що десь у тридцятих роках, бо, скажімо, Вікіпедія, дає як дату 1932, сайт УГКЦ - 1934, пан Мельник у своїй статті про Личаків - 1930р, а Львівцентр - 1938р..

У тридцятих роках 20ст. було побудовано храм названий на честь Матері Божої Остробрамської. Проектував храм Тадеуш Обмінський, керував будовою С. Нойгоф. Храм було освячено у жовтні 1934 року. Після 2 свотової війни тут була книжкова база.
Будівля була побудована в 1932 р. польським архітектором Тадеушем Обмінським як римсько-католицький храм. З північного боку до храму примикає висока башта на зразок флорентійської кампаніли. Будівництво храмового комплексу було завершене в 1938 році.
Будівництво костьолу велося стараннями римсько-католицького архієпископа Болеслава Твардовського. Головний корпус - у формі старохристиянської базиліки. Дуже оригінальною для архітектури Львова є дзвіниця (кампаніла) заввишки до 60 метрів.
Храм був гарнізонним, обслуговував розташовану поблизу військову частину. Пастирське обслуговувавння здійснювали ченці селезіяни.
За часів незалежності отці-селезіяни УГКЦ що були надіслані на навчання до Риму ще перед війною, прибувши до Львова, очолили реконструкцію храму. 14 жовтня 1994 року відбулась Божествення Літургія.

Після другої світової війни костел був закритий і використовувався як книжковий склад.
У 1992 р. храм був освячений як грекокатолицька церква Покрови Пресвятої Богородиці. Нині ця споруда належить ордену салезіан східного обряду.

 
Церква Покрови має прибудову початку нинішнього століття - це дитячо-юнацький молодіжний центр «Ораторія» святого Домініка Савіо.
У 2005 році в прибудові храму був виявлений бронзовий бюст Володимира Леніна, який планували переплавити в церковний дзвін. Далі про ці плани була одна статейка, та зараз її вже не можу загуглити.
 Окремо слід згадати за танка. Вірна його назва таки ИС (Иосиф Сталин), а не Т-34, як подали деякі сайти, хоча що до ранток та здибанок, які призначали "біля танка" були абсолюьно праві.
На сайті  ЛівівЦентр.орг дали дуже гарну та вичерпну інформацію, що до цього пам'ятника:За проектом художника-архітектора Афанасьєва В.А. у східній частині міста, на вул. Личаківській в 1945 р. було споруджено пам’ятник - бойовий танк ИС, що стояв на п'єдесталі. Спорудження подібних монументів у визволених містах було улюбленим ходом післявоєнної радянської монументальної пропаганди. Сталевий танк ИС (Иосиф Сталін) стояв на п'єдесталі, викладеному гранітними брилами та орнаментованому лавровими вінками.
На фасаді п' єдесталу був розташований бронзовий гвардійський значок, з обидвох боків - мармурові таблиці з написом: "Вічна слава героям гвардійцям-танкістам Армії генерала-полковника Лелюшенка, що полягли в боях за свободу й незалежність Великої Радянської Батьківщини" та переліком імен танкістів, що загинули в боях під Львовом.
Пам’ятник був споруджений в підніжжі узгір'я, на якому в 1938 р. за проектом архітектора Тадеуша Обмінського було збудовано костел Матері Божої Остробрамської.
На початку дев'яностих танк забрали, і в деяких блогах була присутня інформація, що бачили його на теренах одного з колишніх піонертаборів в Брюховичах, хоча пізніше він і звідти зник.

 
 
 
Tags: retro, старі фотографії
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 5 comments