da_gamba (da_gamba) wrote in lviv_format,
da_gamba
da_gamba
lviv_format

Львівський Будинок органної та камерної музики - костел св.М. Магдалини та о. Зигмунт Трушковскії.

Мабуть це вже ввійде у звичку захоплюватись цікавим матеріалом від  bruchwiese at Львівський Будинок органної та камерної музики - костел св.М. Магдалини та о. Зигмунт Трушковскії.
Парафіяни костелу св.М.Магдалини борються за те, щоб, відновити історичну справедливість і повернути костелу його справжнє призначення. Вперше, на місці теперішнього органного залу, у 1600-1612 рр. постав дерев’яний костел, на місці якого згодом з’явилась велична кам’яна споруда.

Мало знайдеться у Львові храмів, які мали б так захоплюючу історію.
Вже у 1648 році костел зайняли війська Богдана Хмельницького, а у другій половині XVII століття будівля постраждала від пожежі. У 1754-1758 роках до тодішнього костелу добудовано вежі, змінено фасад. Сучасного вигляду костел набув у 1780 році. З 1784 року частина костелу використовувалась як жіноча тюрма. В 1923 році костел був реставрований.

У 1936 році встановлюють великий орган, виготовлений в Чехії, фірма "Rieger", який сьогодні є найбільшим в Україні. Орган мав 70 регістрів, 12 з яких були розміщені окремо в спеціальній шафі з лівого боку над вівтарем та додатковий пульт управління в самому вівтарі. В кінці 2005 року спеціалісти фірми "Rieger" здійснили капітальний ремонт органа. Зараз орган залишається найбільшим в Україні, має 4742 труб в 60 регістрах. 3 мануала (клавіатур для рук) і педалі (клавіатура для ніг), електропневматичну трактуру. Багатство виконавських можливостей, чудова акустика залу, вдала конструкція роблять орган не тільки одним з найбільших, але й найкращих в Україні.(79013 м.Львів,вул.Ст.Бандери, 8 Телефон/факс: +380-32-272-39-53/каса працює з 11:00 до 16:00, вихідний Пн)

Свою «релігійну місію», сакральні функції будівля виконувала і за радянських часів – включно до 1962 року, при чому до 1949 року парохом був ксьондз *Зигмунд Трушковскії (1876 - 1949) - приятель Володимира Ілліча Леніна, коли той перебував у Польському містечку Паронино у Закопанах, де о.З.Трушковскії у 1914 році був парохом. В той час вони приятелювали, тісно спілкувались, обговорюючи тогочасну політичну ситуацію, дискутуючи на релігійні теми. Більше того, коли В.І.Ленін від'їжджав, у нього не було грошей та о.З.Трушковськії позичив йому 300 корон, котрі той повернув за два тижні поштовим перекладом.
В липні 1944 року Львів був звільнений від фашистів, а потім від польського населення, спочатку 50 тис. до Сібиру, а потім до червня 1946 року, 130 тис. на захід, зокрема до Вроцлова. Костели зачинялись крім Катедри, та костела св.Антонія, зачинений був і костел св.М.Магдалини. У розмові з НКВДістами у тюрьмі Золочевського замку ксьондз капелан війська Польского підполковник Трушковскії нагадав про своє приятелювання з вождем мирового пролетаріату, та надав присланий з Паронино бланк грошового переводу на 300 корон з підписом самого В.І.Леніна,з датами та печатками. З того часу, йому не тільки дали гроші на дорогу та звільнили, але особисто для о.З.Трушковского був без будь яких заперечень відкритий костел у 1946 р. до самої його кончини у 1949 р., коли він був похований на Личакові...

...Jak wyżej wspomniałam, we wrześniu 1946 r. otwarto kościół św. Marii Magdaleny, którego proboszczem został ks.pplk. *Zygmunt Truszkowski 18 w wieku ks. Jastrzębskiego. Oprócz Seminarium skończył za młodu medycynę i był podczas wojny kapelanem wojskowym. Sowietom chodziło o jego dom i uwięzili go w Złoczowie, często wzywając na przesłuchania, zwłaszcza nocą. Wreszcie pewnego razu powiedział: Gdyby Lenin wiedział, co wy ze mną wyprawiacie, na pewno ujął by się za mną. Zdumieni prześladowcy zapytali: To wyście znali Lenina? Okazało się, że ks. Truszkowski miał parafię w Poroninie, gdzie Lenin przebywał w 1914 r. i często zachodził do księdza na dyskusje religijne. Pewnego razu pożyczył od księdza 300 koron, które po paru tygodniach odesłał pocztą. Władze więzienne zażądały dowodu, że ksiądz naprawdę znał Lenina. Wtedy ksiądz napisał do domu, żeby mu przysłano recepis pocztowy z podpisem Lenina. Efekt był piorunujący: nie tylko zwolniono księdza z więzienia, dano pieniądze na drogę ale otwarto dla niego kościół św. Marii Magdaleny. Niestety mimo wielkiej energii i gorliwości zdrowie księdza było zniszczone przez więzienie...
Kościół pełnił funkcje sakralne do 1945 r. Po ekspatriacji ze Lwowa duchowieństwa i części wiernych w granice powojennej Polski świątynia przez krótki czas pozostawała zamknięta. Władze sowieckie otworzyły jej podwoje we wrześniu 1946 r., powierzając funkcję duszpasterza kapelanowi wojskowemu ks. ppłk. Zygmuntowi Truszkowskiemu (1876-1949), zwolnionemu z lwowskiego więzienia. Po jego śmierci 6 XI 1949 r...
**Zofia Sokolnicka-Izdebska "Historia Kościoła we Lwowie od 1939 roku

З часом покоління КГБшніків змінилося, історія з приятелем Леніна Зигмунтом Трушквскім забулася, 22.10 1962 року костел був закритий та приміщення  віддано під спортивний зал Львівськой Політехниці.
   Але вже незабаром у 1968 році зал пристосовано під органний зал Львівської консерваторії імені М.Лисенка. У 1988 році тут відкрився Будинок органної та камерної музики.

З 1998 року у храмі регулярно проводяться Служби Божі. Попри те, що у храмі присутній, згаданий вище, розкішний орган, - інструмент, спеціально призначений до супроводу літургії, парафіянам не дозволено ним користуватись. Вони змушені, під час Служби Божої використовувати електронний синтезатор.

Нагадаю, що відповідно до рішення Львівської Міської Ради від 11 березня 2010 року храм св. Марії Магдалини, який знаходиться по вул. Степана Бандери, 8 у Львові, передано на 20 років у розпорядження Будинку Органної та Камерної Музики у Львові на засадах безкоштовної оренди.
«Парафія не проти, аби у церкві також функціонував Органний Зал, але на засадах орендування органним залом приміщення храму, а не навпаки», – говорить о. Володимир.
Співіснування парафії і Органного залу в одній будівлі на засадах, встановленими сьогодні Міською Радою, - конфліктне. Наприклад: під час парафіяльних Місій, в березні цього року, парафію залишили без струму, вимкнувши таким чином освітлення і мікрофони. З цього приводу парафіяни були змушені 5 березня 2012 р. пікетувати Міську Раду. Все вказує на те, що давно назріла потреба вирішити цю складну справу.
Зараз триває судовий процес у Київському окружному суді про повернення храму парафіянам. На всі питання відповідав Оліярник Роман Іванович, начальник відділу правового забезпечення роботи виконавчих органів Львівської Міської Ради. За його словами «богослужінням, які відбуваються там за злагодженим графіком, ніхто не перешкоджає. Проблеми із освітленням виникають із заборгованостей громади, а на рахунок використовування органу в літургії – про це невідомо. Причиною конфлікту є дві речі:
Ухвала Міської Ради від 20 березня 2010 року про надання приміщення в оренду органному залу, терміном на 20 років (судовий позов прийнято на користь Міської влади);
Визнання права власності на приміщення за громадою (теперішній судовий процес в окружному суді м. Києві). Якщо коментувати теперішній судовий процес, то: правових підстав на передання прав власності громаді немає. Будівля належить місту і місто розпоряджається ним на власний розсуд».

Львів’яни, на вулицях міста вагаються. Одні сказали, що приміщення варто передати парафіянам, адже костел був будований як місце для літургій і це його істинне призначення . Інші відповіли, що Львову, як культурній столиці України, потрібен органний зал. А оскільки орган в філармонії недіючий, то приміщення костелу єдине місце для концертів органної музики.

Врахувавши історичне призначення храм у 2020 році можуть повернути римо-католикам, аби Євхаристійний Ісус зміг назавжди повернутись до костелу св. М.Магдалини, а не навідуватись туди у визначені владою години, а душа ксьондза Зигмунта Трушковського нарешті зможе заспокоїтись за свій храм, та буде спокійно відпочивати на Личакові, не зважаючи на то що костел належить державному переліку культового майна (разом з Софією Київської), та не підлягає поверненню та передачі у постійне користування релігійним громадам.

*Truszkowski Zygmunt (1876-1949), święcenia kapłańskie w diec. krakowskiej; więziony przez Sowietów, 1946-49 proboszcz par. św. Marii Magdaleny we Lwowie. Pogrzebany na Cmentarzu Łyczakowskim tamże.
** Sokolnicka Izdebska Zofia - z wykształcenia romanistka, po II wojnie została we Lwowie/Brzuchowice i pracowała m.in. jako wykładowca j. francuskiego w Uniwersytecie Lwowskim; w 1982 r. wyjechała na stałe do RP, gdzie wkrótce zmarła.
Tags: Львів, Сакральні споруди, передруки з інших ресурсів
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 2 comments